Patron

sw_bartlomiejŚwięty Bartłomiej jest jednym z dwunastu Apostołów, których wybrał sobie Jezus spośród kilkudziesięciu uczniów. O nim Chrystus powiedział: To prawdziwy Izraelita, w którym nie ma podstępu.
Bartłomiej zwany także Natanaelem pochodził z Kany Galilejskiej i był rybakiem. Powszechnie uważa się, że właśnie na jego weselu w Kanie był Chrystus z Matką i uczniami, gdzie dokonał pierwszego cudu. Z tekstu św. Jana Ewangelisty dowiadujemy się, że to Filip, późniejszy apostoł, przyprowadził Natanaela (Bartłomieja) do Jezusa. Jak pisze św. Jan, Natanael od pierwszego spotkania z Chrystusem uwierzył w Niego i uwierzył Jemu. Świadczyć to może tylko o wielkiej prawości jego serca i otwarciu na działanie łaski Bożej.

sw_bartlomiej2

Biografowie św. Bartłomieja podają, że po Zesłaniu Ducha Świętego udał się do Indii i tam głosił Chrystusa. Niektórzy przypisują mu również działalność misyjną w Arabii, Etiopii, Frygii, Persji, Mezopotamii i Armenii. Śmierć męczeńską poniósł około roku 70. ne. Relikwie Świętego znajdują się częściowo w katedrze w Benewencie we Włoszech, a reszta w kościele pod wezwaniem św. Bartłomieja na wyspie Tyberyjskiej w Rzymie.

Św. Barłomiej Apostoł jest patronem rzeźników, garbarzy i introligatorów.
Kościół obchodzi wspomnienie św. Bartłomieja Apostoła w dniu 24 sierpnia.

 

Odpust ku czci Patrona w naszej parafii jest obchodzony w niedzielę przed lub po wspomineniu liturgicznym.

W Polsce, ku jego czci wystawiono 154 kościoły i kaplice a 27 miejscowości zapożyczyło swoją nazwę od jego imienia.


sw_bartlomiej2

Marzec 30 2011 11:26 am

Comments are closed.

Trackback URI |